Sztalugi Malarskie 

Pokazuje 1 - 16 z 16 elementów

Sztaluga to jeden z podstawowych elementów, jakimi posługuje się artysta malarz. Sztalugi malarskie to swego rodzaju stojaki, najczęściej oparte na trzech nogach. Ich konstrukcja na ogół jest drewniana. Sztalugi są wykorzystywane jako podpora obrazu w czasie jego malowania.

Różne rodzaje sztalug malarskich

Wprawdzie przez wieki sztalugi zmieniały nieco swoje kształty i rozmiary, ale dopiero stosunkowo niedawno artykuły plastyczne tego rodzaju zaczęto dzielić na ciężkie, wykorzystywane w pracowniach malarskich i te lżejsze, plenerowe. Dzisiaj wyróżnia się także sztalugi stołowe, trójnożne i studyjne. Sztalugi stołowe są wykorzystywane wówczas, gdy malarz pracuje przy stole lub biurku. Ich zaletą jest niewielki rozmiar oraz możliwość łatwego złożenia. Jednocześnie takie sztalugi są zadziwiająco stabilne. Sprawdzają się podczas pracy w małych pracowniach oraz niewielkich gabinetach.

Sztalugi plenerowe i trójnożne

Sztalugi tego typu są polecane artystom, którzy pracują w plenerze. Ich atutem jest niewielka waga, dzięki czemu są łatwe w transporcie. Poza tym są składane, a więc ich przenoszenie z miejsca nie miejsce nie stanowi większego problemu. Sztalugi plenerowe mogą pełnić wiele funkcji. Są praktycznie wygodne. Sztalugi trójnożne pozwalają na komfortową pracę. Ponadto świetne eksponują jej efekty. Najczęściej pełnią funkcją swego rodzaju stojaków wystawienniczych. Mają regulowaną wysokość płótna i cechują się znaczną stabilnością. Podobrazie jest do nich mocowane w bardzo prost sposób.

Przewiń